Rok 2016

Neveklov, obec, ve které chceme žít společně

(Ohlédnutí YMCA Neveklov za rokem 2016)

Nadpis tohoto článku byl názvem prvního projektu, se kterým YMCA Neveklov začínala připravovat a organizovat aktivity pro občany Neveklova. První akcí byl Živý Betlém v roce 2004 a od té doby jej pořádáme každý rok, další významnou akcí je Dětský den, který bývá obvykle na začátku června v neveklovském parku. Pořádáme i jiné akce a jejich společným znakem obvykle bývá spolupráce s jinými spolky, institucemi a dalšími aktivními lidmi. Nejlépe je to vidět právě při Dětském dni, na jeho organizaci se například v loňském roce podíleli studenti Obchodní akademie Neveklov (spolek DOORS) a jejich paní učitelka Miroslava Hulanová, členové Sokola Neveklov – především maminky zajišťující fungování Herny, členové Okresního mysliveckého spolku Benešov, členové 10. skautského oddílu Neveklov, průvodkyně Zahradního klubu Dešťovka a také členové, dobrovolníci a přátelé YMCA Neveklov. Na dalších akcích jsme spolupracovali i se ZŠ Jana Kubelíka Neveklov nebo s Knihovnou Neveklov. Na financování Dětského dne a Živého Betléma se podílí Městský úřad Neveklov. Kromě toho, že zveme ostatní ke spolupořádání našich aktivit, tak se snažíme pomáhat i ostatním na jejich akcích – sem můžeme zařadit úklid parku, Mikulášskou zábavu pro děti v Sokolovně, velikonoční jarmárek nebo oslavu založení SDH Neveklov.

 

V roce 2016 YMCA Neveklov uspořádala 7 jednorázových akcí. První neveklovský festival her se konal v dubnu v Sokolovně a navštívilo jej více než 60 účastníků, kteří si mohli zahrát tradiční i nové společenské hry. Dětský den v parku měl rekordní účast 180 dětí, soutěžilo se v 16 disciplínách, na jejichž pořádání se podílely i výše zmíněné spolky. Zajistili jsme dvě divadelní představení s Víťou Marčíkem, na jaře to byl Labyrint světa (představení proběhlo v prostorách ČCE Benešov) a na podzim představení O holčičce, která se ještě nenarodila (v neveklovském kině). Před Vánoci jsme uspořádali již tradiční Živý Betlém, jehož součástí byla dramatizace příběhu o narození Ježíška a poslech vánočních písní v podání kapely Candles. YMCA Neveklov pořádá i vzdělávací akce, ve spolupráci se zahradním klubem Dešťovka byly uspořádány dvě přednášky pro rodiče, a to Jakou školu pro mé dítě a Finanční gramotnost pro rodiče.

 

Kromě jednorázových akcí pořádáme aktivity, které se pravidelně opakují. Již třetím rokem probíhá kurz paličkování, pod vedením Ladislavy Pokorné. Krajkářky také uspořádaly výstavu krajek v Infocentru. Dvakrát měsíčně se schází děti v knihovně, kde hrají společenské hry, v rodinném centru YMCA Neveklov (v kině) každý týden rodiče s dětmi tvoří a vyrábějí a od podzimu probíhají pod vedením YMCA Neveklov (a studentek OA) sportovní hry ve školní tělocvičně.

 

Dalšími akcemi zasahuje YMCA Neveklov i mimo obec, je to pobyt rodin na táborové základně Vlčice u Staňkovského rybníka a spolupráce na akcích YMCA v České republice. U Staňkovského rybníka, v čistém prostředí v lese a bez elektřiny, proběhl společný pobyt rodin již po čtrnácté.

 

YMCA Neveklov je součástí zastřešující organizace, kterou je YMCA v České republice. S ní sdílíme společné poslání, podílíme se na vedení organizace a spolupracujeme při pořádání celonárodních akcí. Jednou z nich je kampaň #NENÍMITOJEDNO, její webové stránky najdete samozřejmě na internetu (nenimitojedno.eu), kampaň sbírá názory mladých lidí na to, co jim není jedno. Zapojila se i YMCA Neveklov, o projevení názoru jsme žádali účastníky Dětského dne. A co vadí neveklovským dětem a mladým lidem? Odpovědi byly různorodé, velmi často se objevovaly problémy se vztahy v rodině, hlavně když se členové rodiny hádají. Další velkou skupinu tvoří problémy ve škole. Děti také mají obavy o bezpečnost, často jim vadí, že jejich rodiče kouří, nelíbí se jim nepořádek v okolí, ale i to, že je většina dětí zalezlá u počítače a nechodí ven. Cílem kampaně není jen sbírání názorů, v další fázi bychom rádi hledali způsob, jak s vyřešením problémů pomoci.

 

Činnost YMCA Neveklov pokračuje dále i v letošním roce, pravidelně v pondělí probíhají sportovní hry ve školní tělocvičně od 17 hodin, dvakrát měsíčně v pondělí od 16 hodin hrajeme společenské hry v knihovně, v pondělí v 16 hodin se scházejí krajkářky v Rodinném centru YMCA a v úterý od 16 hodin probíhá výtvarné tvoření rodičů s malými dětmi v Rodinném centru YMCA. Jednorázové akce připravujeme a plánujeme, Dětský den by měl proběhnout v neděli 4. června.

AKCE
Po Út St Čt So Ne

AKTUALITY

25.07.2014

Kurz paličkování

Zveme zájemce na kurz paličkování. Pokud máte zájem, přihlašte se prosím na e-mail neveklov@ymca.cz.

 

25.09.2012

Mateřské centrum

Nový dopolední program v Mateřském centru.

Od září 2012 můžete každou středu dopoledne navštívit v MC volnou hernu (od 9 hodin) i Výtvarníček pro rodiče s nejmenšími dětmi (od 10:30) hodin.

 

 
Ymca
Akademická YMCA, Na Poříčí 12, Praha 1
YMCA Braník, , Praha
YMCA Brno, Kounicova 3, Brno
YMCA DAP, , YMCA DAP
YMCA Děčín, , Děčín
YMCA Familia, Na Poříčí 12, Praha 1
YMCA Hradec Králové, Šafaříkova 666, Hradec Králové
YMCA Husinec, , Husinec
YMCA Jindřichův Hradec, , Jindřichův Hradec
YMCA Klatovy, ,
YMCA Letohrad, ,
YMCA Liberec, , Liberec
YMCA Neveklov, , Neveklov
YMCA Olomouc, Šafaříkova 7, Olomouc
YMCA Orlová, Palackého 787, Orlová
YMCA Ostrava - Poruba, Rošického 106, Ostrava
YMCA Pelhřimov, Růžová 82, Pelhřimov
YMCA Plzeň, ,
YMCA Podivín, ,
YMCA Praha, Na Poříčí 12, Praha
YMCA Setkání, ,
YMCA Sever, ,
YMCA SKAUT, ,
YMCA Strmilov, ,
YMCA Třebechovice, ,
YMCA v ČR - ústředí, Na Poříčí 12, Praha 1
YMCA v Ústí nad Labem, Hradiště 4, Ústí nad Labem
YMCA Živá rodina, Na Poříčí 12, Praha 1
YMCA Znojmo, ,